Technik chłodnictwa
i klimatyzacji

Opis zawodu - podstawowe informacje.

Dlaczego warto zostać technikiem chłodnictwa i
klimatyzacji?

Trudno wymienić dziedzinę, w której nie stosuje się obecnie regulowania temperatury maszyn, pomieszczeń lub produktów. Rośnie w związku z tym liczba stosowanych
urządzeń chłodzących i klimatyzacyjnych. Wszystkie wymagają właściwego zaprojektowania, wyprodukowania, doboru do potrzeb, specjalistycznego montażu,
uruchomienia, regulacji, konserwacji i wreszcie wymiany. W związku z tym branża chłodnicza i klimatyzacyjna rozwijają się jak nigdy dotąd i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Czy warto zostać technikiem klimatyzacji i chłodnictwa?

CIEKAWA KARIERA

Technik serwisant chłodnictwa i klimatyzacji może pracować na wiele sposobów i w różnych środowiskach. Może pracować jako samodzielny specjalista lub członek większego zespołu, jako monter zakładowy składający i kompletujący urządzenia w bazie lub jako instalator pracujący u klienta. Może zajmować się planowaniem, projektowaniem zespołów urządzeń i układów stosownym do bardzo szczególnych potrzeb lub wykonywaniem montażu przygotowanych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych albo ich serwisowaniem. Ta praca wyróżnia się dużą różnorodnością. Mogą czekać Cię długie ale dochodowe wyjazdy do klientów, technika chłodnicza wykorzystywana jest bowiem w wielu zakładach przemysłowych. Możesz też pracować w hurtowni, sklepie, fabryce produkującej urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze. Będziesz mógł się specjalizować w różnych obszarach branży (urządzenia AGD, urządzenia chłodzące w sklepach, urządzenia i instalacje komór chłodniczych, klimatyzacja pojazdów osobowych i ciężarowych, wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych i biurowych i przemysłowych) i pracować w różnych obszarach gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport). Jako technik serwisant chłodnictwa będziesz łączył swoją wiedzę z zakresu elektrotechniki i termodynamiki z umiejętnościami złotej rączki – montera maszyn i urządzeń. To będzie ciekawa i wciągająca praca wymagająca ludzi lubiących wyzwania. W związku ze zmieniającymi się normami dotyczącymi stosowania rozwiązań proekologicznych szybko zmieniają się technologie chłodnicze i wentylacyjne. Trzeba się uczyć nowych technologii. Ale to właściwie obowiązuje w każdej branży.

NIEDOBÓR FACHOWCÓW

W statystykach urzędów pracy techników chłodnictwa i klimatyzacji oraz monterów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych uznaje się za zawody maksymalnie deficytowe. Tymczasem w polskich szkołach nie kształciło się fachowców w tej dziedzinie od kilkudziesięciu lat. W tym czasie prowadzono tylko specjalistyczne kursy umiejętności zawodowych. Zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji wprowadzono ponownie do techników dopiero w 2014 roku. Rynek pracy wchłonie wszystkich posiadających takie kwalifikacje.

Skip to content